Säästa ja kogu arukalt!


Need 12 nippi, mis ma siia allapoole lisan, on maha kopeeritud #Kogumispäevik facebooki grupist ja postitajaks oli Tiina Kuura. Aga kuna mulle on mugavam vajalikke asju oma blogis hoida, siis kopeerisin need siia.

*****

1. Oota enne suurte ostude tegemist 30 päeva. Nii väldid ebavajalike asjade ostmist. (Meie peres on see reegel natuke teisel kujul: oota enne iga ostu tegemist nii kaua, kui kuluks selle raha teenimiseks tööl)
2. Väldi reklaame. (Küsisime postkontorist postkastile kleepsud, mis keelavad reklaami postitada. Samuti kasutame reklaamiblokeerijaid internetis ja reklaamipausiks vahetame telekal kanalit)
3. Automatiseeri säästmine. Siin grupis on ka räägitud sellest, kuidas on kasulik palgapäevaks püsikorraldus teha säästukontole.
4. Anna oma säästukontole tähendusrikas nimi. Nt nimetades konto pereliikme järgi, kelle jaoks tahaksid raha koguda, on sealt palju raskem raha ära võtta. Proovin varsti järgi!
5. Söö enne poodi minekut. Toidupoodi mineku puhul igati loogiline, aga tegelt teeb inimene tühja kõhuga ka üldiselt halvemaid otsuseid. Nt on raske Lõunakeskuse vahvliputkast mööda kõndida…
6. Enne toidupoodi minekut tee nimekiri ja toiduplaan.
7. Kasuta sularaha. See peaks tegema raha kulutamise raskemaks, sest meile ei meeldi asju ära anda
8. Arvuta raha ajaks ümber. Nt kui ostad uue teleka, arvuta mitu tundi palgatööd selle teleka ostmiseks teha tuleb. Paneb asjad teise perspektiivi.
9. Jälgi oma sissetulekuid ja kulutusi. Sellega on teised grupiliikmed vist tublimad olnud kui mina
10. Jälgi oma väärtust. Mõeldud siis seda, et paned kirja kui palju raha ja mis väärtusega asju omad (mahamüümise hind). On tore vaadata, kuidas väärtus ajas kasvab, ja halb tunne, kui väärtus kahaneb.
11. Kuluta enda peale raha. Peaks olema mingi summa eelarvest, millega endale head tunnet tekitada, et säästmine ei tunduks nii piirav. Ma arvan et sellest nipist oleks mulle kõige rohkem kasu, kipun just enda liigse piiramise järel liiga palju raha kulutama.
12. Teeni rohkem. Peale palgatõusu võiks suunata kogu tõusu säästudesse, nii on võimalik rohkem säästa ilma kulutusi vähendamata.

*****

Kes on nii tubli, et hoiupõrsasse sellistes vääringutes raha saab koguda? Mina praegu igatahes veel mitte. 😀

Punkt nr.4 on eriti hea. Peaks ka oma kogumishoiusele nimeks panema “Korteri ostmiseks”. 😉

Facebook Comments
Elveetsius
Olen keskealine naisterahvas, kellele meeldib mõnikord oma mõtteid blogisse talletada. Kirjutan kõigest, või siis mittemillestki. See sõltub lugeja vaatevinklist! :)
} });