Mismõttes ma ei saa sünnitada oma kodumaakonnas?!


Mitmed blogijad on sellel teemal sõna võtnud ja peamiselt on jutuks olnud Põlva haigla sünnitusosakond, aga näiteks Valga asub Tartust hoopiski kaugemal, kui Põlva. Valga haigla sünnitusosakond tahetakse ka sulgeda. Siia lisatud videos räägivad mitmed lapsevanemad oma kogemustest. Ühel neist tuli sünnitada kiirabiautos, sest tol ajal oli Valga sünnitusosakond remondis, ning ta transporditi Võru haiglasse, kuhu ta ühes tükis ei jõudnudki. Kiirabimasin tuli teepeal peatada, ning sünnitus sealsamas autos vastu võtta.

Kuigi mind praegu see sünnitamise teema otseselt ei puuduta, siis ligi 18 aastat tagasi, kui ma oma neljandat last kandsin, tekkis mul 8 kuu pealt verejooks. Hommikul vetsu minnes kukkus rusikasuurune vereklomp vetsu põrandale. Tol ajal olin juba Võrru sisse kirjutatud ja arvel Võru ämmaemanda(Õ. Kann) juures, kes ütles mulle juba raseduse vältel, et siin on platsenta eesasetus ja arvatavasti tehakse planeeritud keiser. Kuna see oli selline aeg, et ma ei olnud ise veel kindel, kas jään Võrru, või lähen Tallinnasse oma laste isa juurde tagasi, siis mingi aeg märtsi, või aprilli kuus läksingi ikka Tallinnasse. Ja tol hommikul, kui mul see verejooks hakkas ärkasingi ämma korteris, mis asus Pelgulinna haigla läheduses ja vetsu minnes hakkas verejooks pihta. Õnneks olid dokumendid ja rasedakaart kaasas ja saime kohe kiirabi kutsutud. Juba toas pandi mulle tilguti, ning viidi kanderaamil autosse. Mees tuli ka kaasa ja temalt veel küsiti, et kas jääb operatsiooni juurde või ootab koridoris. Ta taganes hirmunult, et tema süda küll sellist asja ei kannata. 😀 Mulle tehti üldnarkoosis keiser ja see kõik kestis vast paar tundi. Alates hommikusest kodus ärkamisest, kuni lapse ilmaletulekuni(9:39). Ei julge  mõeldagi, mis siis oleks juhtunud, kui sünnitushaigla kusagil kümnete kilomeetrite kaugusel oleks asunud. Autot meil nagunii ei olnud, seega kiirabi väljakutsumine oli ainuke variant. Igas maakonnakeskuses peaks oma sünnitusosakond olema. Kõik minu lapsed on Tallinnas sündinud. Neljanda lapse ajal olin küll juba Võru elanik, aga mul on hea meel, et kõikide laste sünnikohaks on üks sama koht.
Põlva sünnitusmaja toetuseks saab oma allkirja anda allpool olevale lingile klikkides.

Valga haigla sünnitusosakonna toetuseks saab hääle anda siin.

Sünnitamine on ju elementaarne elu jätkumise protsess. Praegusel ajal on sünnitamine tehtud nii luksuslikuks(perepalatid ja mullivannid puha) aga ka vanal ajal sünnitati ja siis ei olnud küll mingit juttu, et personal ei ole pädev. Minu vanemad lapsed on juba nii vanad, et siis veel ei olnudki perepalateid, aga mu peagi 18 aastaseks saava tütre ajal juba olid. Kuid meie saime ilma perepalatitetagi hakkama ja ma ei leia, et minu lapsed sellepärast kehvemad oleks, et nemad sündisid konveiermeetodil.
Mis nüüd puutub Valga sünnitusosakonna sulgemisplaani, siis mul tekkis sama mõte, mis Aavo Kreem oma postituses välja ütles. Valga naised hakkavad siis vast tõesti Valkas sünnitamas käima. Valka on vähemalt lähemal, kui Tartu. Ma usun, et sealne meditsiinisüsteem on samuti hästi arenenud, sest Läti naised ju ka sünnitavad. 😉 Mina igatahes toetan nii Valga, kui Põlva sünnitusosakonna allesjäämist.

Foto on võetud internetist

Laske meie lastel sündida oma kodu lähedal!

Facebook Comments

Published by Elveetsius

Olen keskealine naisterahvas, kellele meeldib mõnikord oma mõtteid blogisse talletada. Kirjutan kõigest, või siis mittemillestki. See sõltub lugeja vaatevinklist! :)