Teeseen!

Täispikka artiklit loe siit.

Kuidas seenejooki valmistada?

Keeda tee valmis:
• vala üle 1 tl purustatud teelehti 1,5–2 l keeva veega
• lase tõmmata 15–20 minutit, lase jahtuda toatemperatuurini, kurna
• aseta kiht või tükk seenest 2 l laia suuga purki
• sega tee hulka suhkur, vähemalt 100 g 1 l tee kohta
• vala seen magusa teega üle
• kata purk marliga, et õhk pääseks hästi juurde
• hoia toatemperatuuril päikese eest kaitstud kohas

Jooki võib kasutada juba paari päeva pärast, kuid selles on veel vähe kasulikke toimeaineid. 10–14 päeva pärast on vedelik täiesti ära käärinud, seen on tõusnud pinnale, mitmekordselt kasvanud ja moodustunud uued kihid. Neid võib nüüd abivajajatele jagada (anna ikka nooremaid kihte).
Kui jook läheb lõpupoole liiga hapuks, võib vees lahustatud suhkrut juurde lisada. Mõni paneb kokkuhoiuks 3 l purgile ainult paar lusikatäit suhkrut, kuid siis tekib joogis hoopis vähem kasulikke toimeaineid.

Seene hooldus
Teeseen tuleb kord kuus purgist välja võtta ja toatemperatuuril veega puhtaks pesta. Kui teejook pole sogaseks muutunud, kalla see välja ja kurna tagasi.
Puhastades tuleb ära võtta vanad seenekihid, sest need ei ole terviseks ja muudavad tõmmise sogaseks.

******

Teeseent mäletan juba oma lapsepõlves köögilaual. Ema ikka hooldas seda ja meie, lapsed mekkisime ka hapukat jooki. Aga Võrus ei ole mu emal ega minul kunagi Teeseent olnud. Eelmise aasta lõpus küsis mu vanem poeg minu käest, et kust saaks teeseene. Mulle tuli meelde, et minu koguduses vähemalt ühel naisterahval on see olemas ja ma küsisin tema käest poja jaoks. Mõtlesin pojalt hiljem endale ka võtta, kuid seda ei olnudki vaja, sest toosama naine pakkus mullegi oma seene uut, pealekasvanud kihti. Tegelikult on see Teeseen mul juba talvest saati ja olen vahetevahel seda rüübet ka mekkinud, kuid “unustasin” seene kauaks ära. Kuid täna keetsin talle uue tee, sest tõesti oli vana  tee liiga kauaks jäänud ja pealegi oli seda alla poole purgi alles. Seent liigutades nägin, et ta oli jõudsalt kasvanud. Kohe mitu sentimeetrit paksemaks. Otsisin internetist teeseene hooldamise artikleid ja selles samas artiklis, millest ma osa siiagi kopeerisin, on öeldud, et tuleb vana kiht eemaldada. Seda ma tegingi ja viskasin minema, sest too osa oli mustjaks tõmbunud, peale kasvanud noor, aga heledat värvi. Nüüd ootangi, millal tee ära jahtub, et see pestud seenele peale valada…

Muide! Teeseenel pidi ka kaalu alandav toime olema. Ise selles kinnitust ei ole saanud, aga võib-olla peab selleks, et kaalus alla võtta, jooki regulaarselt tarbima. Mina ei ole seda teinud. 
Kes veel ei tea, milline teeseen välja näeb, siis seda saab vaadata siit. Ma ei hakanud oma seenest pilti tegema ja samuti ei hakanud ma internetist pilti näppama. 😀 Internetis on palju artikleid Teeseene kasutamise ja omaduste kohta…

Facebook Comments

Published by Elveetsius

Olen keskealine naisterahvas, kellele meeldib mõnikord oma mõtteid blogisse talletada. Kirjutan kõigest, või siis mittemillestki. See sõltub lugeja vaatevinklist! :)