Kuigi ma läksin eile…

…magama alles peale südaööd, ärkasin ma tavalisest kellaajast varem, sest vajadus wc-d külastada äratas mu üles. 😀 Ja kuna kell näitas juba rohkem kui kuus, siis hakkasingi igahommikuste toimetustega pihta. Mul ei olnud ju mõtet voodisse tagasi minna, et seal und oodates  niisama lamada. See suvine kuumus on mu jalgadele halvasti mõjunud, sest need on veel rohkem paiste läinud mu tavalisest paistetusest. Mul on juba mitu aastat jalad paistes, aga praegu on asi ikka väga hull. Isegi toasussid pigistavad. Nii, et pikki tunde jalgel olemine ei tule minu puhul kõne allagi. Ju siis nägid perearst ja muud tohtrid ka minu probleemi, kui ma töövõimetuse pikendamise asju ajasin. Igatahes sain taas töövõimetuspensionile. Sellega on siis praeguseks korras ja erilist muretsemist sissetulekuga hakkama saamisel ei ole, aga lisasissetulek kulub iga kell ära. Kuna minust riigitööl käijat ei ole, siis haringi end muude võimaluste ja oskuste omandamisel. Ei, käsitöölist minust ka ei saa, sest ma ei ole oma elus ühtegi käsitööasja lõpetanud. Isegi põhikoolikooli ajal, kui tööõpetuse tunnis oli vaja kas sokki kududa, või põll/kittel õmmelda, tegi seda minu eest keegi teine. Mu ema oli kudumises meister ja õmblustöö tegi mulle valmis mu tollane pinginaaber. Minu ülesandeks jäi ainult hea hinne päevikusse saada. 😀

Tegelikult olen nüüd põhjalikumalt hakanud lugema investeerimise alaseid blogisid, sest investeerimine on see asi, mis mind huvitab. Ühes kohas tegingi algust, kuid seal on uusi investeerimisvõimalusi päris harva, seega olen vaadanud veel paari kohta, kuid esialgul ei ole ma veel nendes kohtades investeerimist planeerinud. Esialgul piisab ühest kohast. 😀
Fb Kogumispäeviku lehel oli eile teema tulumaksust, kus mina ka mind huvitavatele küsimustele vastust ootasin ja mõningal määral ka sain.
No näiteks: Kui mina või ükskõik milline inimene on aastaid sukasäärde kogunud ja siis otsustab selle raha panka viia, kas ta siis peab sellest summast riigile tulumaksu maksma, kuigi ta on aastaid juba seda maksnud ja kõrvale on pannud oma kättesaadud rahast ja selle võrra tagasihoidlikumalt elanud. See ei ole ta jooksev suur sissetulek, vaid aastaid end piirates kogutud summa. Riigi poolt oleks alatu seda maksustada.

Ma tean, et enamustele neist küsimustest saaks vastuse, kui rohkem kas pankade või MTA blogi lugeda, aga siiani ei ole ma sellest eriti huvitatud olnud. Kuid nüüd, kui ma ise investeerimisega alustan, peaks oma õigused ja kohustused selgeks tegema.
Aga nüüd peangi lõpetama, sest töö ootab… 😉

Facebook Comments

5 thoughts on “Kuigi ma läksin eile…”

 1. veel.
  1) estateguru portaali näol on tegu ühisrahastusega. kõik, summad, mida sa sealt saama hakkad, tuleb deklareerida tuludeklaril ja maksta TM.
  lihtsalt sinna portaali raha sissepanemine pole investeering. sa pead osalema mingis projektis ja oma raha konkreetsesse projekti suunama. võid saada mingeid %, aga võid ka kõik kaotada. meie seadused ühisrahastusse pandud summasid (erinevalt pankadesse hoiule pandust) ei taga.
  2) kui inimene paneb raha panka, siis talle EI teki tulumaksukohustust. va juhtudel kui summad on väga suured (kuulekohalised ja suuremad), sel juhul peab ta vastavalt rahapesuseadustele tõestama pangale (ja riigile) seda, et need summad on saadud ausal teel.
  3) kogumispäeviku asemel loe parem maksuameti lehe foorumit või nt http://www.rahajutud.ee lehte, kuhu on kokku koondatud eesti parimad finantsblogid.

  1. Miks sa arvad, et ma ei tea seda estateguru asja? Loomulikult tean. Ja tean ka tulumaksu maksmise kohustusest. Rahajutud blogi loen ammu ja ka teisi sarnaseid blogisid.

  2. Ja veel! Aastane tulumaksuvaba määr on 6000€. Kui mu aastasissetulek jääb alla selle, siis ma ei pea ju tulumaksu maksma, kuigi deklareerin oma tulud. Alustasin väikese summaga, mille suunasin ühte projekti, kuid kavatsen veel selliseid investeeringuid teha. Kui teised investeerijad on julged investeerima, siis miks mina ei võiks? Hajutades raha erinevatesse projektidesse ei saa ju kõik investeeringud ebaõnnestuda. Selle kohta öeldakse “Kes ei riski, see sampust ei joo”. Mis panka pandud rahasse puutub, siis neil on väga väike kasvuprotsent. Ma parem lähen väikese riski peale välja, et suuremat tulu saada. Pangahoiusele pandud Kogumishoiuse intress on 0,01% aastas. Estateguru ühisrahastuses aga umbes 10% aastas. Mõnel projektil rohkemgi.

 2. oot-oot. sulle ju ei saadud kindlasti määrata töövõimetuspensioni (seda määratakse vaid neile, kel mõned kuud vanaduspensionieast puudu, aga sa oled selleks liiga noor veel), vaid hoopis osaline või puuduv töövõime.
  Ja osalise töövõime korral on kohustus kas tööd otsida (ja käia iga nädal töötukassas koolitustel või konsultatsioonidel) või kohustus minna tööle või kohustus õppida päevases õppes (lubatud on ka olla lapsepuhkusel või sõjaväes aega teenida). vastasel juhul kaotad töövõimetoetuse.

Comments are closed.